Aktuality 2022

November 2022

 • 15. november 2023 – Beseda k storočnici básnika Ivana Kupca v rámci Týždňa globálneho vzdelávania na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci. So študentmi gymnázia o tvorbe I. Kupca diskutovali Helena Pekarovičová a Marián Kamenčík.

 

 • 14. november 2023 – Pietna spomienka obetiam prvej svetovej vojny. Pamätník padlých hrdinov prvej svetovej vojny z Hlohovca a Sv. Petra pred Kostolom Všetkých svätých v Hlohovci.

 

Október 2022

 • 23. októbra 2022 - Žena s barlou horúčky. Poetický večer k stému výročiu narodenia Ivana Kupca a uvedenie publikácie Slovenský nadrealizmus v korešpondencii (1935-1948). Výstavná sieň Vlastivedného múzea v Hlohovci, Rázusova ul. č. 6 Hlohovec. Na záver predaj kníh a autogramiáda.

 

 

 • 21. október 2023 – Život podobný básni. Otvorenie minivýstavy k príležitosti stého výročia narodenia básnika Ivana Kupca. Gymnázium Ivana Kupca v Hlohovci.

 

September 2022

 • Ex libris ad personam Hlohovec, Trnavský samosprávny kraj a Vlastivedné múzeum v Hlohovci Vás pozývajú na prehliadku výstav kresleného humoru Fraštacký tŕň 2020 (14. bienále) s dvomi sprievodnými výstavami Maľoval Hlavolam - ilustrované palindrómy Stana Kochana a S ceruzkou a gitarou na vandre - výstava kresleného humoru Pavla Rychtaříka. Výstavy sú sprístupnené od 30. septembra do 30. októbra 2022 vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea v Hlohovci, Rázusova ul. č. 6 Hlohovec. 

 

 

Júl 2022

 • 7. júla 2022 - Uvedenie risografie Filmové kotúče Vladimíra Popoviča. Kino Úsmev Hlohovec. 

 

 

Jún 2022

 • 11. júna 2022 Literárne potulky Hlohovcom 6. Zraz o 9:00 pred Robotníckym domom, Rázusova ul. č. 6, Hlohovec. Po piatich rokoch sme azda už niečo vykonali na „národa roli dedičnej v oblasti literatúry“, ako čitateľom vlastivedného časopisu v Hlohovci adresoval rozpačitú výčitku Peter Miljkovič. My však pokračujeme ďalej, a preto sme pre vás pripravili šiesty ročník LITERÁRNYCH POTULIEK HLOHOVCOM. Uskutočnia sa 11. júna 2022 a vyrazíme tradične o 9:00 – tentokrát spred Robotníckeho domu na Rázusovej ul. č. 6. Čo nás čaká:
  • Pripomenieme si krátky, no mimoriadne činný život a dielo významného hlohovského historika a obľúbeného učiteľa.
  • Navštívime historickú budovu školy, kde sa odohralo korešpondenčné stretnutie najvýznamnejšieho vtedy žijúceho slovenského spisovateľa s hlohovskými žiačkami a ich učiteľom – známym českým autorom literatúry pre deti a mládež.
  • Vo farskom kostole upozorníme na literárne aktivity jedného z členov bernolákovského hnutia, ktorý pôsobil v Hlohovci takmer 20 rokov. Viedol veriacich na púťach do Šaštína, kázal pri vysvätení ostrihomského chrámu či vítal v Hlohovci arcibiskupa.
  • V spomienkovej próze hlohovského rodáka sa vrátime do jeho detských čias, ktoré prežil v tesnom susedstve rieky Váh. - Zaspomíname si na slávne časy hlohovských skleníkov a na pestrú flóru, ktorá v nich rástla.
  • Nakoniec pomôžeme hlohovským obrancom odrážať útoky dobyvačných Osmanov. Záver potuliek bude patriť tradične kvízu, kde môžete získať hodnotné knižné odmeny a tiež malému pikniku. Keďže minulý rok sme sa pre pandemickú situáciu pohybovali najmä v prírode a nachodili sme viac kilometrov, tak tentokrát sme pripravili trasu, ktorá bude kratšia a častejšie sa budeme zdržiavať v zaujímavých priestoroch. Počasie je vybavené, prineste si dobrú náladu a chuť sa niečo zaujímavé dozvedieť.
  Tešíme sa na vašu účasť.

 

 

 

 • 9. jún 2022 – súťaž Najkrajšie knihy Slovenska 2021. Publikácia Fratres Galgocienses/Bratia hlohovskí. Oslavná báseň na Jána a Pavla Prunovcov je súčasťou kolekcie vystavených súťažných kníh. Galéria Dušana Rolla v Bibiane, Bratislava. Výstava potrvá od 9. júna do 4. júla 2022.

Máj 2022

 • Krása v slove - 12. mája sa v priestoroch refektára Vlastivedného múzea v Hlohovci stretli regionálni literárni autori, recitátori a priatelia krásy v písanom i hovorenom slove. Bolo to dojímavé spojenie generácií od najmladšieho gymnazistu, ktorý v máji oslávil krásnych 18 rokov, až po stále aktívnych osemdesiatnikov. Odzneli básne, zamyslenia, vypočuli sme si esej či oral history, teda obraz minulosti, vyrozprávaný slovami pamätníka a nechýbal ani kus ľudového rozprávania. Hlavnou témou stretnutia bola láska a venovali sme ho Dňu matiek.

 • Únia žien, Ex-Libris Ad Personam Hlohovec a Vlastivedné múzeum v Hlohovci Vás pozývajú na prehliadku literárnych prác lokálnych autorov pod názvom Krása v slove. 

 

 

 Apríl 2022

 EX LIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC a Vlastivedné múzeum v Hlohovci
vyhlasujú
14. ročník bienále medzinárodnej súťaže kresleného humoru

FRAŠTACKÝ TŔŇ 2022 

Fraštacký tŕň – vyhlásenie 14. ročníka súťaže

 

Po stáročia je 1. apríl známy ako deň bláznov a zábavy. Nie náhodou práve v tento deň

občianske združenie EXLIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC v spolupráci s Vlastivedným

múzeom v Hlohovci vyhlasuje úplne vážne nový ročník bienále medzinárodnej súťaže

kresleného humoru Fraštacký tŕň.

14. ročník súťaže je zameraný na energiu. Energia je všade okolo nás. Vďaka nej existuje život na

Zemi. Silu tekutého jadra Zeme pozorujeme pri výbuchoch sopky, na povrch Zeme sa derú horúce

gejzíry. Svoju silu nám príroda ukazuje aj v podobe búrok, keď oblohu bičujú nespočetné blesky a

vietor sa preháňa nespútane krajinou. Aký druh energie sa páči karikaturistom? A ako ho dokážu

spodobiť? To sa rozhodli zistiť organizátori v 14. ročníku medzinárodnej súťaže kresleného humoru

FRAŠTACKÝ TŔŇ a vybrali tému ENERGIA. Súťaž je otvorená pre všetkých autorov kreslených

vtipov, dôležitá je originálna myšlienka a jej vtipné prevedenie do umeleckého dielka. Jej

uzávierka bude 10. augusta 2022. „Okrem hlavnej témy ENERGIA je druhou možnosťou voľná

téma. Od autorov očakávame na obe témy po dve súťažné práce, ktoré je potrebné zaslať na adresu

združenia na Závalie 3/A, P.O.BOX 58, 920 01 Hlohovec. Porota rozhodne o víťazoch na svojom

zasadnutí 25. augusta. Predchádzajúceho 13. ročníka sa zúčastnilo 83 karikaturistov z 25 krajín,

hoci sa niesol v tieni svetového problému Covid. Tento ročník je v úzadí vojnového konfliktu na

Ukrajine. Veríme však, že sa nájde dostatok autorov, ktorí nám okrem ostrých satirických pohľadov

prinesú aj tie humorné, aby sme mali dôvod na úsmev, taký potrebný v tejto pohnutej dobe,“

informoval za organizátorov riaditeľ súťaže Fero Bojničan.

Podrobné podmienky nájdu záujemcovia v priložených dokumentoch.

 

Helena Pekarovičová

Vyhlásenie súťaže SKAnnouncement of the competition ENG

Podmienky súťaže SK, Contest conditions ENG

 

Január 2022